Kiedy decyzja o podjęciu zobowiązania w formie kredytu samochodowego została podjęta, wówczas warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, do których zalicza się :
Należy pamiętać, że propozycje kredytowe poszczególnych instytucji finansowych poddawane są nieustannym zmianom i aktualizacjom. Dlatego aby być w zasięgu najbardziej aktualnych informacji kredytowych warto jest skorzystać z rankingów ofert kredytowych oraz kalkulatorów Kredytów dostępnymi w sieci. Ich obsługa jest banalnie prosta. Wystarczy wpisać długość okresu kredytowania i wysokość zobowiązania aby przekonać się, która instytucja finansowa proponuje najlepsze warunki kredytu na podstawie podanych parametrów. Musimy pamiętać, że tego typu informacje mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie w zależności od marki pojazdu, rocznika i wysokości wkładu własnego.
Najważniejszym parametrem różnicującym oferty kredytów samochodowych pomiędzy sobą jest wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania w skrócie RRSO. Należy pamiętać, że wysokość RRSO buduje oprocentowanie kredytu w ujęciu rocznym wraz z pozostałymi kosztami kredytu.
Głównym zabezpieczeniem kredytu samochodowego staje pojazd, który jest przedmiotem zobowiązania. Stawia to przed kredytobiorcą pewnego rodzaju ograniczenia. Kredytobiorca zobowiązuje się utrzymywać pojazd w określonym stanie, co wymaga od niego wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, koszt tego rodzaju składek przekłada się na całkowity koszt kredytu. Z podobną procedurą możemy się spotkać w przypadku leasingu. W tym wypadku bardziej opłacalną opcją kredytową staje się kredyt gotówkowy, którego całkowity koszt okazałby się dużo niższy niż to przedstawiają koszty kredytu samochodowego.
Do kredytów dedykowanym firmom należy kilka opcji zobowiązań, do których zalicza się:
Tak jak w przypadku kredytów samochodowych dla klientów indywidualnych również kredyt samochodowy dla firm jest udostępniany przez nieliczne instytucje finansowe.