Jesteś tutaj

Dlaczego decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego?

Nazwa użytkownika

Stronę napędza Drupal
14
kwi

Wysokie ceny mieszkań

W dzisiejszych czasach niestety nie każdy może sobie pozwolić, aby z własnej pensji albo oszczędności kupić mieszkanie na własność lub wybudować dom. Mimo, iż każdego roku wzrasta najniższa krajowa pensja, nadal bardzo wiele osób nie jest w stanie po roku, czy dwóch latach pracy kupić mieszkania za własne pieniądze bez brania kredytu. W takich sytuacjach dla wielu osób, szczególnie młodych, jedynym ratunkiem jest kredyt hipoteczny.

Różnorodność cen mieszkań

Ceny mieszkań zależą przede wszystkim od tego, gdzie dane mieszkanie się znajduje. Wiadomo, że w małych miastach mieszkania są tańsze. Ceny mieszkań zależą też od lokalizacji. Mieszkania położone w centrum miasta są droższe, a te na obrzeżach lub przedmieściach tańsze. Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie mieszkania jest też czas, w którym blok mieszkalny lub kamienica zostały wybudowane. Im nowsze budownictwo, tym droższe mieszkanie.

Kwota kredytu hipotecznego

Kwota kredytu hipotecznego zależna jest od wartości mieszkania. Jednak należy liczyć się z tym, że w przypadku większego kredytu, wyższa będzie kwota wkładu własnego, a także miesięczna kwota raty do spłacenia. Jeżeli mamy w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to najlepiej najpierw porównać oferty banków i wybrać najkorzystniejszy kredyt z najlepszą dla nas opcją spłaty. Dobrze jest przed wizytą w banku, a także przed podjęciem decyzji, skorzystać z porównywarek internetowych, które wyliczą miesięczną ratę do spłacenia przy podaniu kwoty, którą chcemy zaciągnąć.

Czy można uniknąć kredytu hipotecznego, gdy nie stać nas na własne mieszkanie?

Zapewne jest to możliwe, gdy ma się bogatych członków rodziny, którzy pożyczą lub podarują nam sporą sumę pieniędzy w celu zakupu mieszkania. Duża wygrana na loterii także rozwiązuje ten problem, ale w tym wypadku wszystko zależy od szczęścia. Niestety większość Polaków, szczególnie młodych, która marzy o własnym M jest skazana na kredyt hipoteczny. W naszym kraju nie kupimy mieszkania „za grosze”, a żeby mieć swój własny kąt i dach nad głową, możemy być zmuszeni do wzięcia kredytu hipotecznego. Gdy już dojdzie do takiej ostateczności, ważne jest, aby wybrać jak najkorzystniejszy kredyt, który nie zaburzy naszych codziennych wydatków i da nam możliwość regularnego spłacania rat bez zaległości. Rozważając wzięcie kredytu hipotecznego, należy się też liczyć z tym, że nie jest to kredyt na kilka lat, tylko na co najmniej 20 lat, jeśli nie na dłuższy okres. Trzeba brać również pod uwagę, że rata kredytu hipotecznego będzie większa niż np. kredytu gotówkowego na mniejsze potrzeby.

Kolejną przeszkodą może okazać się to, że aby wziąć kredyt hipoteczny, należy przedstawić wiele zaświadczeń i dokumentów, aby bank był w stanie sprawdzić, czy osoba biorąca taki rodzaj kredytu będzie wypłacalna i spłaci kredyt w określonym czasie. Niestety sam dowód osobisty, czy też zeznanie podatkowe za poprzedni rok nie wystarczy, jeśli chcemy być wiarygodni dla banku i uzyskać pozytywną opinię, w przypadku chęci wzięcia kredytu hipotecznego. Dokumenty, jakich bank będzie wymagał podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny, zależą od różnych czynników. Przede wszystkim, od tego w jakim jesteśmy wieku, jaką mamy sytuację zawodową, a w związku z tym, na podstawie jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni, jakie osiągamy zarobki, ile wydajemy miesięcznie, ile osób utrzymujemy, jaką mamy historię kredytową, czy wszystkie zobowiązania spłacamy w terminie itd.

Theme designed by OLEK - copyright © 2022