Jesteś tutaj

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt gotówkowy?

Nazwa użytkownika

Stronę napędza Drupal
13
lut

Zamierzasz w najbliższym czasie skorzystać z kredytu gotówkowego? Jeżeli będzie to Twoja pierwsza pożyczka w życiu, to pewnie zastanawiasz się, jak się do niej przygotować. Jakie wymagania musisz spełnić? Jakie dokumenty będą niezbędne? Po zapoznaniu się z tym artykułem wszystko będzie dla Ciebie jasne i czytelne. Warto w tym celu także skorzystać z pomocy serwisu PortalBankowy.info.

Kredyty gotówkowe są bardzo popularną formą pozyskiwania dodatkowych pieniędzy. Jeszcze parę lat temu ich uzyskanie było bardzo proste, wystarczył dowód osobisty oraz oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Dość duży odsetek niespłacanych kredytów spowodował jednak, że banki zaostrzyły swoją politykę kredytową. Jak więc obecnie wygląda proces ubiegania się o kredyt?

W pierwszej kolejności bank sprawdza dwie rzeczy:

  • zdolność kredytową
  • dotychczasową historię kredytową

Żeby bank mógł nam udzielić kredytu gotówkowego, to w pierwszej kolejności musi sprawdzić, czy będzie nas stać na jego spłatę. Do wyliczenia zdolności bank bierze z reguły nasz średni dochód netto z 3 ostatnich miesięcy. Dokumentem, który poświadcza nasz dochód, może być zarówno zaświadczenie o zarobkach wypisane przez pracodawcę, pełny wyciąg z konta, potwierdzenie wpływów wynagrodzenia na konto lub PIT. Nasza zdolność kredytowa zależy jeszcze od takich czynników, jak: ilość osób w gospodarstwie domowym, stałe koszty gospodarstwa domowego, aktualne zobowiązania kredytowe. Zasady są tutaj proste - im większy dochód, tym większa zdolność kredytowa.

Przed udzieleniem kredytu gotówkowego bank sprawdza również naszą dotychczasową historię kredytową. Jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy z żadnej pożyczki, to niektóre banki mogą nam z tego tytułu odmówić udzielenia kredytu. Dlaczego? Bo nie mają o nas żadnej informacji w zakresie, jak sobie radzimy z comiesięcznym płaceniem rat. Najlepiej mieć bogatą i pozytywną historię kredytową. Wtedy będziemy mogli wziąć kredyt praktycznie w każdym banku. Jeżeli mamy kredyty i zdarzyły się nam pewne opóźnienia w ich spłacie, to również może to być przyczyną odmowy udzielenia pożyczki lub obniżenia zdolności kredytowej.

Po sprawdzeniu tych dwóch rzeczy następuje prezentacja oferty banku. Jest w niej zawarta maksymalna kwota, o jaką możemy się starać oraz maksymalna miesięczna rata, jaką według banku możemy płacić. Dodatkowo pojawia się tam też informacja o okresie kredytowania. W tym momencie ustalamy, jaka kwota i jaki okres nas interesuje i wówczas otrzymujemy informację o tym, ile będzie wynosiła rata oraz jaka będzie całkowita kwota do spłaty.

Jeżeli przedstawione nam warunki są satysfakcjonujące, to następuje jej akceptacja w systemie. Tutaj są dwie możliwości - albo podstawi się umowa kredytowa, albo wniosek trafi do działu weryfikacji. Na czym polega weryfikacja? Najczęściej na telefonie do klienta lub do zakładu pracy w celu potwierdzenia danych z wniosku. Jeżeli przebiegnie ona w sposób prawidłowy, to wówczas bank udzieli nam kredytu na kwotę, o którą wnioskowaliśmy we wniosku.

Theme designed by OLEK - copyright © 2022