Jesteś tutaj

Lokata progresywna czy standardowa

Nazwa użytkownika

Stronę napędza Drupal
9
lip

Lokaty bankowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gdyż jak się okazuje ludzie nie tylko pożyczają pieniądze od banki np. na zakup nowego mieszkania czy domu ale również oszczędzają swoje pieniądze oraz inwestują je właśnie między innymi zakładając lokaty bankowe bądź też inne lokaty. Dzięki założeniu lokaty nasze pieniądze same na siebie procują, a zatem mając nawet niewielką kwotę oszczędności a warto wpłacić je na lokatę gdyż wówczas zainwestuję t pieniądze, w  prawdzie oprocentowanie jest nie wielkie a tym samym również niewiele zarobimy na takiej lokacie ale mimo wszystko warto.

Lokata progresywna jest to dość specyficzny rodzaj depozytu, i z pewnością różni się ona od tradycyjnych lokat terminowych. Różnica polega przede wszystkim w sposobie naliczania odsetek, które wraz z upływem czasu będą coraz wyższe. Dlatego też lokatę progresywną warto założyć na jak najdłuższy okres.

A zatem czy decydując się na oszczędzanie faktycznie warto jest skorzystać wówczas z lokaty progresywnej? Czy jednak zdecydowanie lepiej jest pozostać przy tradycyjnych lokatach terminowych? Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta jak by się to mogło początkowo wydawać.

A zatem która z lokat będzie dla nas korzystniejsza 12-miesięczna lokata jednego z banku, której oprocentowanie to 2,25% w skali roku, czy może jednak inna lokata w wariancie 12-miesięcznym i oprocentowaniem rzędu 2,05%? Gdybyśmy mieli się sugerować tylko i wyłącznie oprocentowaniem, wybór wydawałby się oczywisty. Jednak w sytuacji kiedy wczytalibyśmy się w szczegóły tej oferty, może okazać się, że jej otwarcie wymaga posiadania konta osobistego w danym banku oraz utrzymania na nim pewnej określonej sumy środków. A jeśli zdecydujemy się zerwać lokatę przed terminem, wszystkie naliczone odsetki przepadną. Te dodatkowe warunki danej oferty mogą ją przekreślić nawet jeżeli oprocentowanie na tle innych ofert wydaje się być początkowo najkorzystniejsze.

W przypadku drugiej oferty progresywnej w grę również może wchodzić konieczność posiadania rachunku osobistego, jednak przy zerwaniu lokaty zachowujemy całość wypracowanych do tej pory odsetek, za każdy zakończony miesiąc kalendarzowy, co jest dla nas bardzo istotną kwestią. Nie musimy sobie również zaprzątać głowy kwestią utrzymania odpowiedniego salda na koncie osobistym, gdyż nie ma znaczenia ile środków będziemy na nim posiadać. A zatem która lokata jest lepsza? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest zrobić sobie taką analizę kilku różnych ofert.

A zatem jeśli obie lokaty zarówno standardowa jak i progresywna oferują nam podobne oprocentowanie, a do tego nie różnią się zbyt mocno pozostałymi parametrami, zdecydowanie lepiej będzie wybrać tę progresywną tylko i wyłącznie ze względu na gwarancję zachowania zysku. Musimy przy tym pamiętać o tym, że są to depozyty raczej dla cierpliwych osób gdyż w początkowym okresie oszczędzania nasz zysk będzie raczej niewielki i dopiero z czasem zaczniemy zarabiać.

Theme designed by OLEK - copyright © 2022