Jesteś tutaj

Kredyt hipoteczny przy prowadzeniu biznesu

Nazwa użytkownika

Stronę napędza Drupal
18
mar

Właściciel działalności gospodarczej podobnie do klienta indywidualnego może ubiegać się o kredyt hipoteczny. Procedura jest nieco bardziej skomplikowana, co stwarza często wiele problemów formalnych. Temat jest istotny również z powodu stałego wzrostu liczby samozatrudnionych w krajowej gospodarce.

Co najczęściej doprowadza do odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?
Przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank analizuje zawsze zdolność kredytową, a ta w przypadku właściciela biznesu nie dotyczy umowy o pracy, ale monitorowania praktycznie całej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, łącznie z przedstawieniem dokumentacji. Nawet minimalna strata w działalności gospodarczej spowoduje odrzucenie wniosku o kredyt hipoteczny, co jest dużym problemem w drobnej przedsiębiorczości. Każdy przedsiębiorca przed pozyskaniem kredytu hipotecznego powinien przedstawić zaświadczenie o braku zaległości w ZUS i US. Każde nieporozumienie w tej materii kończy automatycznie współpracę z bankiem.

Zawieszenie działalności i problem stażu
Odmowa kredytu hipotecznego u przedsiębiorców występuje również przy zawieszeniu działalności, czy po wystąpieniu bardzo dużych wahań dochodów z roku na rok. Bankom zależy bowiem na stabilności dochodów, szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego. Samozatrudnieni to rosnący odsetek klientów banków (według aktualnych statystyk ponad 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych na terenie Polski). Ta forma wykonywania obowiązków zaczyna dominować na krajowym rynku ze względu na bardzo wysokie koszty pracy. Niestety w niektórych bankach rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny jest możliwe dopiero po wykazaniu solidnego stażu zarządzania przedsiębiorstwem, nawet do 24 miesięcy.

Biznes ma trudniej przy kredycie hipotecznym
Na pewno etapy przydzielenia kredytu hipotecznego wydłużają się w perspektywie analizy działalności gospodarczej. U klienta indywidualnego ten proces jest praktycznie automatyczny. Alternatywa dla kredytu hipotecznego to pożyczka inwestycyjna, często łatwiejsza do uzyskania ze względu na udział licznych programów celowych dla biznesu. Pamiętaj, że nawet niewielki błąd we wniosku, czy wątpliwości analityka mogą doprowadzić do zerwania współpracy. Z tego powodu przygotowanie do dopełnienia formalności staje się kluczowe.

Theme designed by OLEK - copyright © 2022